Dny NATO v Ostravě & Dny vzdušných sil AČR

Jazyk / Language: CZ EN

       

POTVRZENÁ ÚČAST 2014   CZ AT BE DK FI DE GR HU LT NL PL RO SK SW TR US

Zprávy

Změny na poslední chvíli: dorazí stratotanker, letoun AWACS bohužel definitivně nikoli

17.09.2014, 13:02

Oznamování změn na poslední chvíli je nedílnou součástí všech velkých akcí a jedná se o věc neovlivnitelnou organizátory. Letošní účast na Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil AČR definitivně odřekl letoun včasné výstrahy E-3A AWACS z letky NATO, změnou v pozitivním smyslu je naopak potvrzení účasti amerického létajicího tankeru KC-135.

Na zářiovou show již podruhé nedorazí alianční radarový letoun z jednotky E-3A Component. „Je to pro nás velmi nepříjemná zpráva. Stroj byl potvrzený a vždy se těšil velkému zájmu publika,“ uvedl Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000. Bohužel podobně odřekl už v loňském roce, ale z důvodu velkého vytížení celé letky je jeho účast nemožná. „Momentálně jsou všechny na misích a z časových důvodů se nemůže ani jeden z nich ukázat na veřejné show,“ vysvětluje Pavlačík. "Za zmínku stojí, že o změnu tohoto rozhodnutí se snažil i český velvyslanec při NATO a bývalý náměstek generálního tajemníka NATO Jiří Šedivý."

Můžeme však ohlásit i pozitivní změnu. Účast na statické ukázce naopak potvrdil americký letecký tanker KC-135, který dorazí ze základny RAF Mildenhall a budou mít tedy 'společnou cestu' i s konvertoplánem CV-22B Osprey. "Tento letoun upravený pro tankování za letu na mošnovské letiště zavítá po třech letech, naposledy se divákům ukázal v roce 2011. Do Mošnova měl dorazit i v roce 2012, kdy byl na poslední chvíli odřeknut a tak jeho letošní účast můžeme vnímat jako vynahrazení jeho tehdejší neúčasti," dodal Pavlačík.

Na viděnou
na Dnech NATO v Ostravě
& Dnech Vzdušných sil Armády České republiky!

Generálním partnerem Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR je společnost
SAAB Technologies, s.r.o.Počet online uživatelů: 4

 


Aeromedia

Kagero Publishing